Finał Social Innovation Relay

18 maja 2018 r. w Warszawie, w siedzibie Nationale-Nederlanden, partnera projektu odbył się finał Social Innovation Relay.
Konkurencja była duża – w projekcie wzięło udział ponad 900 uczniów z całej Polski, zgłoszono 60 oryginalnych pomysłów na innowacje społeczne. Uczestnicy musieli rozwiązać quiz dotyczący przedsiębiorczości społecznej, wypracować pomysł na własną innowację społeczną, a następnie opracować biznesplan przedsięwzięcia, w czym wspierali ich mentorzy – doświadczeni pracownicy i menadżerowie Nationale – Nederlanden.
W ścisłym finale, podczas którego zadaniem zespołu było jak najlepsze zaprezentowanie swojego pomysłu, znalazło się 10 najlepszych zespołów w tym 3 z I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu pod opieką pani mgr Małgorzaty Kijak.

Pomysł, każdego zespołu był oryginalny i dotyczył aktywizacji określonych grup społecznych, na podium jednak stanął zespół Silesian Team, ze swoim śmiałym pomysłem Food Tram – tramwaj z posiłkami dla pasażerów serwowanymi przez imigrantów.
Tramwaj taki miałby kursować po najbardziej uczęszczanych trasach Metropolii.

Social Innovation Relay to międzynarodowy program, w którym uczniowie szkół średnich i mentorzy ze świata biznesu mają jeden wspólny cel – opracowanie innowacyjnych koncepcji w celu rozwiązania problemów społecznych, w szczególności z zakresu edukacji, zdrowia czy poprawy jakości życia. Uczniowie zyskują doświadczenie, nowe umiejętności i profesjonalne doradztwo ze strony praktyków biznesu.