Mały Uniwersytet – kolejne wykłady

Jubileuszowy Mały Uniwersytet działa bardzo prężnie. W poświątecznym krótkim tygodniu odbyło się aż 7 wykładów!

20 kwietnia gościliśmy Janusza Siudę (zdjęcia), znanego autora książek do gramatyki języka angielskiego. W spotkaniu brały udział wybrane grupy językowe. Wykład dotyczył zagadnień gramatycznych, przydatnych do matury. Dodatkową atrakcję stanowił fakt, że cały był prowadzony w języku angielskim. Po spotkaniu wykładowca złożył autograf w książce swojego autorstwa i dokonał pamiątkowego wpisu w kronice.

20 kwietnia odwiedził nas też Sławomir Sułowicz (zdjęcia), nasz absolwent z 2002 r., z wykładem „Świat oczami mikrobów”. Głównymi bohaterami wykładu były oczywiście mikroorganizmy, czyli bakterie, jednokomórkowe protisty i grzyby, wyjątkowe archeony oraz nieklasyfikowane do organizmów wirusy. I co się okazało? Ten zazwyczaj niewidoczny dla nas świat okazał się wyjątkowo różnorodny, maksymalnie wszechobecny  i bardzo ciekawy. Jego funkcjonowanie rozpoczęło się na Ziemi ok. 3,7 mld lat temu, a pierwsi ludzie pojawili się ok. 2,5 mln lat temu. I kto tu jest najważniejszy? Kto jest czyim gościem?

20 kwietnia wysłuchaliśmy także wykładu Stanisława Siatkowskiego (zdjęcia) „Proszę wyjść z kosmosu, czyli rakiety, samoloty i wybuchy”. Nasz absolwent z 2010 r. odpowiedział na pytania: czy w Polsce budowane są rakiety i satelity, kto się tym zajmuje i jakie zadania wypełniają te urządzenia. Przedstawione zostały zarówno duże firmy, jak i studenckie koła naukowe. Uczniowie mogli zobaczyć model rakiety, podstawowy element satelity, małe silniczki rakietowe i fragment rakiety po zderzeniu z Ziemią. Być może dla któregoś ze słuchaczy wykład stanie się inspiracją na własną ścieżkę zawodową.

21 kwietnia wykład „Herbert we Lwowie, Lwów w Herbercie” wygłosił Marcin Hałaś (zdjęcia), nasz absolwent z 1986 r. Tematem była poezja Zbigniewa Herberta i innych wybitnych polskich poetów oraz losy ich i ich dzieł w czasie komunistycznej cenzury. Tłem dla tych rozważań był Lwów, miasto Semper Fidelis, nieodżałowana kolebka wielu polskich artystów.

21 kwietnia gościliśmy też Agnieszkę Wiórek (zdjęcia), naszą absolwentkę i Primus Inter Pares z 2012 r. W wykładzie „Medycyna okołooperacyjna z perspektywy anestezjologa” szczegółowo opowiadała o pracy anestezjologa, wprowadzając młodzież w świat medycyny, pokazując jak wiele dzieje się poza tym, co widzi pacjent. Uczniowie mogli przeanalizować przygotowania i sposób przeprowadzenia operacji u kilku pacjentów.

21 kwietnia zawitał do nas Adrian Buczyniak (zdjęcia), nasz absolwent z 2007 r. Wykład „Bankowiec czy programista? O karierze w instytucjach finansowych i technologicznych” dotyczył wyboru ścieżki edukacyjnej i zawodowej przez uczniów. Wykładowca -praktyk biznesu – uświadomił młodzieży na co mają zwracać uwagę, jakich cech u siebie szukać i jakie decyzje podejmować, aby w przyszłości wykonywać ciekawy zawód i czerpać z tego korzyści.

22 kwietnia wykład „Kim jest inżynier?” wygłosił Tomasz Simla (zdjęcia), nasz absolwent z 2011 r. 90% absolwentów klas politechnicznych zostanie inżynierami, więc uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie kompetencje powinien posiadać taki specjalista. Na konkretnych problemach inżynierskich analizowali, na co trzeba być wyczulonym i dlaczego, bo nieuwaga inżyniera może być bardzo kosztowna…