My. Opowieści Smoleniaków

Książka „My. Opowieści Smoleniaków” obejmuje całość 75 lat tradycji I LO. Stanowi chronologicznie i tematycznie uporządkowany zbiór wspomnień absolwentów – począwszy od pierwszych powojennych maturzystów, a na ostatnich skończywszy. Czasy przedwojenne prezentowane są poprzez opowieść Floriana Kozaneckiego, jednego z Dyrektorów I Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, którego tradycję kontynuuje I Liceum Ogólnokształcące, oraz Profesora Edwarda Szweda – nauczyciela w Polskim Gimnazjum. Stefan Kasperek, jeden z pierwszych powojennych absolwentów, na podstawie dostępnej literatury postarał się z kolei odtworzyć losy maturzystów i nauczycieli bytomskiego Gimnazjum.

Na kolejny rozdział, „Powojnie”, składają się wspomnienia absolwentów, którzy Szkołę kończyli już po roku 1946. Z kolei część „Szkoła Huka i Kobry” opowiada o latach 1950-1966, gdy dyrektorem Liceum był legendarny nauczyciel, Stanisław Huk oraz o pracy pedagogicznej doktora Leopolda Kobierskiego, bytomskiego przyrodnika i działacza Ligi Ochrony Przyrody. Rozdział „Naznaczeni Historią” zawiera wspomnienia absolwentów Szkoły z lat 1970 – 1990, zaś „Szkoła Łozy” to opowieść o współczesności i niedawnej przeszłości I LO, o czasie, gdy stanowisko Dyrektora sprawuje Katarzyna Łoza. Wśród opowiadających są postacie znane – jak Prezydent Bytomia, Piotr Koj, jego zastępczyni, Halina Bieda, Marcin Hałaś – dziennikarz, Mieczysław Szemalikowski – reżyser-dokumentalista, Bohdan Urbankowski – poeta, Janusz Weychert – reżyser telewizyjny, ale znalazło się wśród nich również wiele osób zwyczajnych, których losy potoczyły się bardzo różnie. Niektórzy trafili do Szwecji, inni pracują w Anglii. Jedni są biznesmenami, inni – pracują fizycznie. Łączy ich jedno. Sentyment do Szkoły, w której – jak sami mówią – spędzili najpiękniejsze lata swego życia. Książka „My. Opowieści Smoleniaków” to zbiór najzupełniej prywatnych, osobistych wspomnień. To opowieść o wspaniałych ludziach połączonych przyjaźniami, które przetrwały lata. To zbiór barwnych, bardzo zabawnych anegdot.

Na tym jednak książka się nie kończy. Warto zwrócić uwagę na pełną listę absolwentów Szkoły, szczególnie przydatny może okazać się również indeks nazwisk występujących w książce. Ogromnie cenna jest też dokumentacja fotograficzna, opublikowana na dołączonej do książki płycie CD.

Tyle oficjalna notatka prasowa. Brzmi może nieco drętwo, więc jeszcze parę słów od siebie. Nasza książka przede wszystkim zawiera setki anegdot, opisy zdarzeń przezabawnych i prześmiesznych. Jest ogromnie lekka, choć równocześnie wielu absolwentów próbuje w niej oddać sprawiedliwość i swój \”hołd\” niektórym nauczycielom – tym najbardziej aktywnym, najbardziej serdecznym i bliskim ich sercom. Gdy mówić wyłącznie o czasach współczesnych – również i nauczyciele mieli możliwość opowiedzenia nam o swojej pracy – skorzystały z tego między innymi Panie Małgorzata Kijak, Katarzyna Łoza, Halina Bieda, Małgorzata Wyrębowska, Elżbieta Patyk (dla niewtajemniczonych – Pani Ela z kawiarenki), Krystyna Zientek rozmawiali z nami Panowie Grzegorz Rzeszutek, Marek Gradzik, Jacek Błasiak, Rafał Pisula, Antoni Machciński Adam Maniura, ale i nasz wspaniały woźny – Pan Bogdan Parzniewski. Z kolei spośród niedawnych absolwentów zdecydowali się powspominać z nami Magdalena Galiczek, Agnieszka Put, Karolina Groszko, Natalia Dąbrowska, Barbara Zachnik, Milena Wężyk, Natalia Mróz, Małgorzata Springer, Marta Jonek, Szymon Kostek, Adam Biernacki, Kamil Gładyszewski, Krystian Mularczyk, Jakub Malok, Tomasz Baran, Mariusz Perlak, Tomasz Trzeba, Maciej Seweryn, Artur Wielgórecki Marcin Szweda… I wielu, wielu innych. Opowiadają o swoich przygodach w ILO, o przyjaciołach i nauczycielach, o zdarzeniach ważnych i drobnych. To książka ciepła i serdeczna – myślę, że doskonale odnajdą w niej coś z własnych doświadczeń zarówno obecni uczniowie, jak i absolwenci. Jeśli chcecie wiedzieć więcej – zajrzyjcie do kawiarenki szkolnej (godziny 8:00 – 14:00), gdzie te 252 strony można obejrzeć, przekartkować i – jeśli ktoś poczuje gwałtowną potrzebę – kupić. Można też zwrócić się do Wydawnictwa Hyla (tu możliwa jest również wysyłka, także za granicę). Podaję namiary:

HYLA Wydawnictwo
ul. Piekarska 60/64/30; 41-902 Bytom
NIP 626-249-17-23

Zapraszamy do naszego biura:
ul. Tatrzańska 2; 41-902 Bytom
Stary Ratusz – Szombierki
w godz. 9.00 do 17.00

Konto:
PKOBP SA Centrum Bankowości Elektronicznej Inteligo
50 1020 5558 1111 1135 8290 0064

Kontakt:
biuro@hylawydawnictwo.pl
tel./fax: 032 3894779
gg 1476543

UWAGA! Ze względu na oczekiwanie na przeniesienie numerów telefonów przez TP S.A. kontakt pod numerem telefonu 0509 52 51 50.

Pozdrawiam wszystkich, książkę serdecznie polecam i proszę o wrzucanie opinii na forum szkolnym na jej temat po lekturze.
Sławomir Krempa

SPIS TREŚCI:
1. Polskie Gimnazjum
2. Powojnie
3. Szkoła Huka i Kobry
4. Naznaczeni Historią. Lata70. i 80.
5. Szkoła Łozy
6. Lista Absolwentów Szkoły
7. Indeks Nazwisk Występujących w Książce
8. Przypisy