Geografia w terenie. Kamieniołomy i Segiet

23 września klasa 1a (geograficzno-językowa) wraz z paniami Anną Kosubek i Małgorzatą Mamot, a pod przewodnictwem Tomasza Dąbrowy, studenta geoinformatyki krakowskiej AGH i członka stowarzyszenia Aktywny Bytom, dzielnie przemaszerowała dziewięciokilometrową trasę przez kamieniołomy Blachówka, Lazarówka i Bobrowniki. Po drodze, poznając historię podziemi tarnogórsko-bytomskich, zaglądając do szybów Frieden i Bohr i szukając ukrytych w nich nietoperzy, poznawaliśmy historię tych miejsc najbliższych, ze szczególnym uwzględnieniem struktur geologicznych terenu. Następnie zachwyciła nas panorama Tarnowskich Gór z hałdy popłuczkowej i wysoki las bukowy w pobliskim Segiecie. W ten sposób w ramach praktycznej lekcji geografii mieliśmy okazję poczynić obserwacje geologiczne naszej okolicy i poszerzyć wiedzę z zakresu industrializacji Śląska. Można powiedzieć, że zobaczyliśmy w skali mikro śląski Wielki Kanion Kolorado i las sekwoi :). 

Poligon dla Rodziców Nastolatków

Kolejny raz rusza „Poligon dla Rodziców Nastolatków”. Edycja 2021 jest 8 sezonem skierowanych do rodziców warsztatów, w których od 2013 roku wzięło udział ponad 100 uczestników. Zgłoś się. Nie czekaj. Warto inwestować w dobre i trwałe relacje z nastolatkami. Zainwestuj swój czas. Zdobądź nowe umiejętności. Inwestycja w relacje międzyludzkie zawsze się zwraca. Bezpłatne warsztaty ruszają od października 2021 w I LO w Bytomiu. Warsztaty proponujemy rodzicom mieszkającym w Bytomiu lub tym, których dzieci uczą się w bytomskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Projekt jest współfinansowany przez Gminę Bytom, a realizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków I LO w Bytomiu „Smoleniacy”. Szczegółowa tematyka, opis i terminy spotkań w ulotce do pobrania.

Wkrótce zamieścimy link do zapisów i rejestracji.

Ulotka informacyjna

Święto Biegaczy znów ze Smoleniakami

18 września odbył się 12. PKO Bytomski Półmaraton. Odbył się także dzięki nam – uczniom i pracownikom naszej szkoły. Smoleniacy stanowili obsadę działającego 4 dni biura zawodów, przygotowywali pakiety startowe, obsługiwali punkt odżywczy, obstawiali trasę. Wiemy, że to święto biegaczy, ale bez wolontariuszy to przedsięwzięcie nie ma szans na realizację.

Czytaj dalej

Narodowy Spis Powszechny
Do 30 września 2021 r. Główny Urząd Statystyczny realizuje Narodowy
Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Nie zwlekaj
z wypełnieniem obowiązku spisowego, spisz się przez Internet i
pomóż swojej gminie zwyciężyć w Konkursie Prezesa GUS
na najbardziej cyfrową gminę NSP 2021!

Walczymy o pieniądze na sprzęt sportowy!

Drodzy uczniowie, rodzice, pracownicy, absolwenci i sympatycy szkoły! POMÓŻCIE W PRZEDSIĘWZIĘCIU SPORTOWYM!

W niedzielę 5 września na Stadionie Śląskim zostanie rozegrany 12 Memoriał Kamili Skolimowskiej. Podczas tej imprezy na światowym poziomie będzie można zobaczyć lekkoatletyczne zmagania kilkunastu medalistów olimpijskich, w tym kilku mistrzów. Podczas imprezy karierę zakończy wybitny dyskobol Piotr Małachowski. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.

Aby uatrakcyjnić tę imprezę organizator ogłasza konkurs: jeśli zbierze się grupa 300 osób, które wchodząc na stadion (niekoniecznie razem w jednym czasie) podadzą ustalone hasło, wskazana przez nich placówka otrzyma 5 tys. zł na sprzęt sportowy.

Chcąc podnieść swoje szanse połączyliśmy siły z V Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu. Uznając ich pierwszeństwo (jako, że są sportową szkołą im. Kamili Skolimowskiej właśnie), wchodząc na stadion musimy podać hasło: „Piąte LO Bytom”. Jeśli uda nam się wspólnie zdobyć nagrodę pieniężną – podzielimy się nią po połowie.

Pomóżcie! Weźcie rodzinę, przyjaciół, znajomych i stawcie się w niedzielę na Stadionie Śląskim. Zobaczcie zawody na światowym poziomie i wesprzyjcie naszą szkołę.

Aby być zaliczonym do grupy należy WEJŚĆ BRAMĄ 1a i podać hasło „Piąte LO Bytom”.

Szczegółowe informacje na stronie imprezy:
(1) Memoriał Kamili Skolimowskiej | Facebook

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczęty!

Jak zawsze 1 września, jak zawsze w auli szkolnej, jak zawsze słowami Pani Dyrektor Katarzyny Łozy „Rok szkolny uważam za rozpoczęty” zainaugurowaliśmy kolejny sezon w „Smoleniu”. Tylko pogoda zamiast tradycyjnej wrześniowej – listopadowa.

Niestety, to kolejny rok, nad którym jak miecz Damoklesa wisi hasło „pandemia”. Zaczął się, ale jak przebiegnie ten rok szkolny? Czy uda nam się go kontynuować w szkolnych ławach, czy znów będziemy odbywać lekcje przed ekranem komputera, czy groźba zarażenia ominie naszych pracowników i uczniów?

Mimo wielu niewiadomych – na razie cieszmy się naszą obecnością w szkole. Zwłaszcza serdecznie witamy Pierwszoklasistów. To oni mieli właśnie przyjemność zasiąść w auli podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego, to oni złożyli ślubowanie, to oni także próbowali zaśpiewać Hymn Szkoły, przy spontanicznym akompaniamencie głosów grona pedagogicznego.

Życzymy wszystkim Smoleniakom zdrowia i sukcesów, wytrwałości w pokonywaniu nie tylko przeszkód pandemicznych, ale także zwykłych słabości i zmęczenia lub chwilowego zniechęcenia, a pierwszoklasistom winszujemy dobrego wyboru i niech się szybko zaaklimatyzują i wytrwale dążą do celu (jeśli jakiś sobie wyznaczyli).

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

1 września zapraszamy chętne osoby o 8.30 na Mszę Św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Bytomiu przy ul. Ligonia 2.

O 9.30 wszystkie klasy zbierają się w swoich salach (wykaz przedstawimy na stronie Szkoły niebawem). Klasy pierwsze udają się następnie z Wychowawcami do auli. Pozostałe klasy odbywają spotkania z Wychowawcami w swoich salach.

Przypominamy o obowiązkowym szkolnym stroju odświętnym, a także o konieczności zasłaniania nosa i ust maseczką.

Powyższy przydział sal obowiązuje 1 września. Od 2 września uczniowie uczestniczą w lekcjach prowadzonych w pracowniach według planu.

Rejs Smoleniaków

W sierpniu nasi uczniowie i absolwenci wzięli udział w rejsie, który zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole – pan Michał Kiełbusiewicz. Tygodniowa przygoda miała miejsce na pokładzie pięknego polskiego żaglowca „Generał Zaruski”. Rejs pierwotnie miał odbyć się w zeszłym roku szkolnym, jednak przez pandemię został odwołany i dopiero teraz doczekał się realizacji. Ale za to jakiej!

Smoleniacy w trakcie rejsu byli podzieleni na wachty, podczas których sterowali, pracowali żaglami, gotowali w kambuzie, a także nawigowali żaglowcem tak, by bezpiecznie dopłynąć do portu.

W ciągu rejsu udało się im odwiedzić kilka niezwykle ciekawych miejsc. Pierwszym z nich była duńska wyspa Bornholm, gdzie udali się na malowniczą wycieczkę rowerową. Kolejnym punktem portowym była mała, aczkolwiek bardzo urokliwa wysepka Christianso, u brzegów której mieli możliwość wykąpać się w Bałtyku – skacząc z żaglowca! Następnie nasi żeglarze skierowali się w stronę Szwecji, gdzie zawinęli do portu w Karlskronie, gdzie zwiedzili stare miasto oraz Muzeum Morskie. Rejs dobiegał końca… Uczniowie skierowali się w drogę powrotną do Gdańska. Jedynym przystankiem podczas powrotu był półwysep Helski… To była długa przeprawa, podczas której niektórych z nich złapała choroba morska. Mimo to mamy zamiar spotkać się jeszcze raz! Trzeba przyznać, że załoga z Panem Michałem na czele spisała się na medal! Kapitan dawno nie miał okazji pływać z tak fajną młodzieżą i zapewnił, że w przyszłości z wielką radością przywita nas ponownie na pokładzie Zaruskiego!

Galeria zdjęć dostępna na naszym profilu FB: https://www.facebook.com/IloBytom/photos/pcb.6212964515395365/6212888378736312/