Poznajemy kulturę Meksyku!

2 czerwca naszą szkołę odwiedziła dr hab. Anna Czarnowus, prof. UŚ, wykładowczyni na przekładoznawstwie angielsko-romańskim, kierunku prowadzonym w ramach filologii romańskiej. Przyprowadziła ze sobą niezwykłego gościa- Wendy Raygozę, Meksykankę urodzoną i studiującą w Stanach Zjednoczonych. Wendy jest na Uniwersytecie Śląskim w ramach programu Erasmus +, a w naszej szkole mówiła o geografii i kulturze Meksyku – kraju, w którym mieszkała, i z którym czuje się związana.

To było bardzo ciekawe spotkanie. Dziękujemy!

Wycieczka klas 1b i 1e do Ostrawy

2 czerwca uczniowie klas 1b i 1e

uczestniczyli w wycieczce do Ostrawy.Pierwszym punktem programu byławizyta w zoo, gdzie wzięli udział w ciekawej lekcji edukacyjnej poświęconej słoniom. Uczniowie poznali wiele interesujących faktów dotyczących życia, zwyczajów i ochrony tych niezwykłych zwierząt.Kolejnym etapem wyjazdu byłozwiedzanie Centrum Techniki, które pozwoliło uczestnikom odkrywać świat nauki poprzez interaktywne wystawy i doświadczenia. Wycieczka była nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale również do wspólnej integracji i dobrej zabawy.

Ścieżka edukacyjna nad Stawem Brandka w Bytomiu Miechowicach

2 czerwca klasa 2be uczestniczyła w zajęciach terenowych nad Stawem Brandka w Bytomiu Miechowicach. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jaki potencjał przyrodniczy drzemie w tym miejscu. Na dawnych terenach pogórniczych powstał ekosystem wodny, którego bioróżnorodność mogliśmy podziwiać. Dowiedzieliśmy się również, czym jest rekultywacja i jak wygląda zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Dziękujemy pracownikom i studentom Uniwersytetu Śląskiego za lekcję biologii w terenie.

Wyjazd do Paryża

Wyjazd do Paryża klasy 3B dobiegł końca. Intensywne zwiedzanie Francji rozpoczęło się od katedry Notre-Dame, aby następnie zwiedzić muzeum Orsay i słynny Louvre. Historię kraju przybliżyła nam wizyta w Wersalu i miejsce pochówku Napoleona. W przedostatnim dniu wizyty przybliżono nam temat produkcji perfum w muzeum perfum Fragonard. Zwieńczeniem wycieczki było wejście na wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny. Żegnamy słoneczną Francję z uśmiechem i dobrymi nastrojami po udanej wycieczce.

Finał Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” 2026

28 maja nasi finaliści wzięli udział w Wielkiej Gali Finałowej Olimpiady „Zwolnieni z teorii”, podczas której doceniono ich niezwykłe projekty społeczne i zaangażowanie.

Z ogromną dumą informujemy, że dwa nasze zespoły zostały nagrodzone Srebrnym Wilkiem (STEM_LAB i Echo Przeszłości), a dwa kolejne zespoły zdobyły Brązowego Wilka (BezFiltrów i Akademia precyzji). Uczestnicy pokazali, jak wiele można osiągnąć dzięki kreatywności, współpracy i chęci działania. Realizując swoje projekty wykazali się ogromnym zaangażowaniem, sprawczością i wrażliwością na potrzeby innych. Pomagali, inspirowali i wprowadzali realne zmiany w swoim otoczeniu. Udział w Olimpiadzie pozwolił im również zdobyć cenne kompetencje przyszłości – doświadczenie w pracy zespołowej, komunikacji, zarządzaniu projektem oraz odpowiedzialnym działaniu społecznym. Gratulujemy wszystkim finalistom, rodzicom i opiekunom projektów! Jesteśmy dumni z Waszych sukcesów i postawy, która udowadnia, że młodzi ludzie naprawdę mają moc zmieniania świata!

Dublet w koszykówce 3×3

Kolejny doskonały start Smoleniaków. Tym razem w Mistrzostwach Bytomia – Licealiadzie w Koszykówce 3×3 Dziewcząt i Chłopców zdobyli podwójne złoto. Gratulujemy!

Dziewczęta wystąpiły w składzie: Emilia Buczyńska, Emilia Kaczmarek, Karolina Kłujszo i Melania Zarychta. Reprezentację chłopców tworzyli: Michał Musioł, Szymon Przybyszewski, Kacper Staszczak i Bartosz Ufniak. Reprezentacje prowadził p. Bartosz Kołakowski.

Kolejnym etapem zmagań będzie start obydwu zespołów w finale wojewódzkim 9 czerwca w Rybniku.

Spotkanie z Absolwentami

W doborowym gronie z Księdzem Profesorem Jackiem Pawlikiem i Profesorem Piotrem Obrączką – naszymi Absolwentami po wykładzie w Bibliotece Miejskiej. Ksiądz Profesor wieloletni misjonarz opowiadał o Pigmejach, a wykład był wzbogacony wernisażem. Poza wszystkim, my Smoleniacy z różnych roczników, zawsze mamy wiele wspólnych tematów i cieszymy się na każde spotkanie.

Hispanofonia 2026

W dniu 21 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wydarzeniu „Hispanofonia 2026”, organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Tegoroczna edycja pod hasłem „Argentyna: gdzie Borges tańczy tango z Messim” była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat języka hiszpańskiego oraz kultury i historii Argentyny.


Dni Otwarte Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu

W dniu 19 maja klasy 3a,3b i 3e wzięły udział w Dniu Otwartym Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną uczelni, odwiedziliśmy wiele katedr, wysłuchaliśmy wykładu w języku angielskim oraz mogliśmy porozmawiać ze studentami medycyny na temat wyboru kierunku studiów.