Konkurs Recytacji oraz Poezji Śpiewanej

Dnia 13.03. 2013 r. w I Liceum Ogólnokształcący im. Jana Smolenia w Bytomiu, w czytelni szkolnej odbył się Konkurs Recytacji oraz Poezji Śpiewanej. Uczniowie klas I, II i III mieli okazję zaprezentować swoje talenty w dwóch kategoriach: wiersz oraz poezja śpiewana. Warto podkreślić, iż kawiarnia literacka zagościła w murach naszej szkoły po raz jedenasty. Zazwyczaj spotkania miały miejsce jesienią, jednak w tym roku konkurs wyjątkowo został przeniesiony na marzec z powodu wcześniejszych obchodów osiemdziesięciolecia I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu.

Salon organizowany przez Panią Małgorzatę Makarewicz otwarły uczennice klasy IIa – Anna Farys oraz Agata Pachulska. Po przybliżeniu historii konkursu, powitaniu szanownego jury, w którego skład weszły: Pani Małgorzata Makarewicz, Pani Beata Kukowka, Pani Klaudia Taras, Pani Monika Szomko, Pani Dorota Mucha – Pawełczyk oraz Pani Joanna Sobańska, rozpoczęły się przesłuchania. Wysłuchaliśmy prezentacji 17 uczniów naszej szkoły, na które złożyły się utwory twórców różnych epok: od romantyzmu po poezję współczesną. Następnie jury udało się na obrady.

William Wordsworth zapisał się w dziejach literatury słowami: „Poezja bierze początek ze wzruszenia rozpamiętywanego w spokoju.” I tego oczekiwaliśmy od naszych młodych artystów – emocji, które uczynią ich zapamiętanymi. Tak też się stało. Po kilkunastominutowych burzliwych dyskusjach jury wyłoniło zwycięzców. Oto lista laureatów:

W kategorii poezja śpiewana:

  • Miejsce I: Aneta Kamińska

W kategorii wiersz:

  • III miejsce ex aequo: Aleksander Kaleta oraz Marta Marek
  • II miejsce: Mateusz Pyka
  • I miejscem: Marta Małek
  • Wyróżnienie: Paweł Jędrysiak oraz Tomasz Tokarski

Warto dodać, że wygrali wszyscy, zadając sobie trud przygotowania prezentacji, mając odwagę uzewnętrznić swoją wrażliwość. I za to należą im się podziękowania. Brawo!

Po ogłoszeniu wyników nadszedł czas zamknięcia kawiarni literackiej. Pani Małgorzata Makarewicz pogratulowała zwycięzcom oraz podziękowała za liczne przybycie. Wieczór ten był miłą przerwą od codziennych zajęć szkolnych i pozwolił na przyjemne obcowanie z literaturą piękną.