Mały Uniwersytet

W ramach Małego Uniwersytetu w tym roku odwiedziło nas już siedmioro wykładowców.

W ostatni piątek odbyły się aż dwa wykłady dla naszych uczniów:


Nasz absolwent dr inż. Tomasz Simla razem z dr. inż. Arkadiuszem Ryfą z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej przy pomocy kamery termowizyjnej ilustrowali zjawiska cieplne dotyczące naszych organizmów. Panowie przedstawili także zastosowania termowizji w różnorodnych dziedzinach. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich słuchaczy wykładu, czyli uczniów klas politechnicznych.

Z kolei dr Andrzej Sznajder, nasz absolwent, dyrektor oddziału IPN w Katowicach, rozmawiał z uczniami o zawiłej historii Śląska i jego przynależności do różnych państw – czeskiego, pruskiego, polskiego… Omówił tematykę plebiscytów i wspólnie z młodzieżą zastanawiali się, co oznaczał termin „Powrót Śląska do Macierzy”.

W tym roku szkolnym odwiedzili nas jeszcze:
– Przemysław Słota z wykładem „Mikroskopia w zastosowaniach medycznych – procesy ultraszybkie”,
– Mieczysław Szemalikowski, reżyser, operator i scenarzysta,
– prof. Andrzej Kuropatnicki z wykładem w języku angielskim „Karol III – dlaczego trzeci?”,
– Łukasz Scheller z wykładem „Termodynamika wokół nas”,
– Julia Knapik, która poprowadziła warsztaty „Ruch, koncentracja, czytanie – proste metody stymulacji mózgu”.

2e i 4e w Wiedniu

Cudowne dwa dni w Wiedniu, spędzone z udziałem klas 2e i 4e pod okiem cesarskiej rodziny Habsburgów, przy pysznym wiener schnitzel, torcie Sachera i kulkach Mozarta. Tylko tak można poznawać historię i kulturę stolicy Austrii! Zapraszamy do GALERII

Szachiści ze srebrem

W rozgrywanych w naszej auli Mistrzostwach Bytomia – Licealiadzie w Szachach nasi szachiści zajęli drugie miejsce. Gratulujemy!

Smoleniacy wystąpili w składzie: Daria Yarychevska, Jakub Bandura, Gerhard Kosmala i Jakub Rożnowski. Reprezentację prowadził p. Marek Majeranowski. Wybór uczestników poprzedzony był rozegranymi wcześniej eliminacjami szkolnymi.

Nasza aula wraz z przylegającą do niej harcówką po raz kolejny gościła zorganizowane przez Miejski Szkolny Związek Sportowy w Bytomiu zawody podstawówek i szkół średnich. Te zawody są największą imprezą szachową w okolicy – na blisko 52 szachownicach jednocześnie rywalizuje w nich ponad 100 uczniów z kilkunastu bytomskich szkół.

Dzień Edukacji Narodowej – nagrodzeni nauczyciele

Jak co roku – z okazji Dnia Edukacji Narodowej nasi nauczyciele otrzymują nagrody i odznaczenia.

Medal KEN otrzymały: p. Anna Banasik i p. Karolina Lesiak. Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymała Dyrektor Szkoły p. Katarzyna Łoza. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się 20 października w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymała zgłoszona przez szkołę p. Małgorzata Makarewicz, oraz zgłoszeni przez inne podmioty: p. Marek Majeranowski i p. Joanna Martula (emerytka).

Ponadto kilkanaścioro nauczycieli i pracowników administracji i obsługi otrzymało nagrody dyrektora.

Gratulujemy!

Paryż 2022

W dniach 10-13 października w ramach projektu „Muzea i galerie świata” klasy humanistyczne 2c, 3c i 4c były w Paryżu pod kierownictwem p. Ewy Chmielewskiej-Blady, a także pod opieką p. Jolanty Bąk, p. Agnieszki Machcińskiej-Krzemień i p. Anny Okwiecińskiej. Jak można zobaczyć na zdjęciach – żadne słowa nie oddadzą klimatu tego wyjazdu. Zapraszamy więc do przejrzenia galerii zdjęć.

Tenis stołowy – złoto dziewcząt

Pierwszy rzut zawodów sportowych za nami. W środę odbyły się Mistrzostwa Bytomia – Licealiada w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Dziewczęta w składzie: Natalia Balicka, Julia Kaczmarczyk i Aleksandra Radys wywalczyły mistrzostwo Bytomia, a po meczu z mistrzem Piekar Śląskich – także rejonu i będą uczestniczyły w półfinale wojewódzkim. Gratulacje.

Niestety, chłopcy w składzie: Paweł Kolczok, Łukasz Łęgowik i Michał Stasik zajęli najgorsze dla sportowca 4 miejsce. Paweł wygrał wszystkie mecze singlowe, nie pozwoliło to jednak na uzyskanie wyższego miejsca.

Reprezentacje wybrała i przygotowała p. Beata Grochowska. Była też organizatorem zawodów z ramienia Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Bytomiu.

Lekkoatletyka – dublet

W rozegranych 7 października Mistrzostwach Bytomia – Licealiadzie w Lekkoatletyce zarówno nasze dziewczęta, jak i chłopcy, zajęli II miejsce, przegrywając tylko z V Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego.

Gratulujemy!

W drużynowych zawodach rozegranych na obiekcie lekkoatletycznym V LOMS nasze lekkoatletki wystąpiły w następujących konkurencjach:

  • bieg na 100 m: Magdalena Dusza i Lena Mróz (III m.);
  • bieg na 200 m: Karolina Wysypoł (III m.) i Martyna Żydek;
  • bieg na 400 m: Magdalena Lis i Alicja Mróz;
  • bieg na 800 m: Julia Grochowska i Maja Pałeczka;
  • skok w dal: Zuzanna Kucińska i Patrycja Preficz;
  • pchnięcie kulą: Aleksandra Kulig (II m.), Emilia Kuśnierz i Nicole Widłak;
  • sztafeta 4×100 m (dziewczęta zajęły II m.): Magdalena Dusza, Lena Mróz, Karolina Wysypoł i Martyna Żydek.

A to nasi lekkoatleci:

  • bieg na 100 m: Dawid Duda, Bartosz Mielczarek i Michał Sikorski (I m.);
  • bieg na 200 m: Szymon Banach i Dominik Trzensiok (III m.) ;
  • bieg na 400 m: Wojciech Dudziński;
  • bieg na 800 m: Szymon Długosz, Oskar Gocyk i Maciej Majeranowski (II m.);
  • bieg na 1500 m: Artur Frączek i Jacek Pyszka;
  • skok w dal: Adam Perlak, Kamil Sitko i Antoni Sołtys (III m.);
  • pchnięcie kulą: Mateusz Czerenkiewicz i Szymon Łasiński (I m.);
  • sztafeta 4×100 m (chłopcy zajęli II m.): Dawid Duda, Maciej Majeranowski, Bartosz Mielczarek i Michał Sikorski.

Na zawodach ustanowiono dwa rekordy szkoły w biegu na 100 m: Lena Mróz poprawiła zeszłoroczny wynik, natomiast Michał Sikorski rozprawił się z osiągnięciem z lat 2004 i 2006. Warto wspomnieć, że kulomiot Szymon Łasiński był zaledwie o 28 cm od pobicia najstarszego rekordu – jeszcze z lat 90.

Reprezentację prowadzili: p. Beata Grochowska i p. Bartosz Kołakowski (dziewczęta) oraz p. Agnieszka Machcińska-Krzemień (chłopców).

Serdecznie gratulujemy młodzieży!!!

Wizyta w Senacie

W dniu 5 października 2022 r. w Senacie RP odbyła się uroczystość otwarcia wystawy poświęconej 90 rocznicy otwarcia naszej szkoły, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech i 85 rocznicy powstania naszego bratniego liceum w Kwidzynie. W obecności marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, senator Haliny Biedy oraz wielu innych znamienitych gości na ręce Pani Dyrektor przekazano specjalną uchwałę Senatu poświęconą uczczeniu tych rocznic. Nasza szkoła była godnie reprezentowana przez uczniów klas od 2 do 4, którzy, pod opieką Pani Dyrektor i p. Ewy Chmielewskiej-Blady – autorki naszej części wystawy, mogli zwiedzić Sejm I Senat RP, a w następnym dniu podziwiać uroki stolicy. Wydarzenie to zapisze się w historii naszej szkoły.