Jagoda Niedziela wyśpiewała zwycięstwo

Jagoda Niedziela z klasy 2a na II Wojewódzkim Konkursie Piosenki Autorskiej „Piosenka jest dobra na wszystko” w Chorzowie zajęła 1 miejsce. Zaśpiewała piosenkę, do której sama napisała tekst i muzykę. Sama też grała na gitarze podczas konkursowego występu. Gratulacje!

Do konkursu Jagoda została zgłoszona przez p. Agatę Soboń, nauczyciela muzyki.


1 miejsce w Social Innovation Camp!

Grupa Study Up składająca się z uczniów kl. 3 d: Joanny Tokarz, Anny Wonsik, Juliana Kwiatkowskiego, Jana Czopka, Dawida Szynaki i Oliwiera Ciężkowskiego zajęła 1 m. w ogólnopolskim konkursie Social Innovation Camp organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Opiekunem tej grupy była p. Małgorzata Kijak. Brawo!

Uczniowie pod okiem mentora przez cały dzień pracowali nad innowacyjnym rozwiązaniem zadania, następnie przed jury prezentowali swoje pomysły. Jurorzy zadawali pytania, a nasz zespół z wielkim zaangażowaniem na nie odpowiadał.

Mały Uniwersytet – Miłosz Karski

„Sukces – droga nie zawsze oczywista” to temat spotkania w ramach Małego Uniwersytetu, które odbyło się 17 listopada. Licznie zgromadzeni uczniowie klas maturalnych, którzy za chwilę będą podejmować jedne z ważniejszych decyzji w swoim życiu, z zainteresowaniem wysłuchali wykładu pana Miłosza Karskiego, naszego absolwenta. Dwukrotny medalista Mistrzostw Świata oraz menedżer aktualnych mistrzów Polski w futsalu mówił o pasji, cierpliwości i własnej pracy jako gwarancji sukcesu, postrzeganego bardzo indywidualnie. Bo, jak się dowiedzieliśmy: „każdy ma swój szczyt, który nazwie sukcesem i nie należy go porównywać z sukcesami innych!”.

Wystawa „Jesteśmy Polakami!”

16 listopada została otwarta przed Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu wystawa plenerowa „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jako że ZPwN była instytucją, dzięki której otwarte zostało Polskie Gimnazjum w Bytomiu, od którego rozpoczęła się historia naszej szkoły – nie ogło nas zabraknąć na tej uroczystości.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy – będzie czynna do 29 listopada.

Nasi znowu w Wiedniu

To już trzecia w tym roku wycieczka do Wiednia! Nasza młodzież ulubiła sobie to miasto – jedno z najpiękniejszych w Europie, z fascynującą historią, w dodatku – bliskie (nie tylko geograficznie, w okresie przedwojennym Bytom nazywano „Wiedniem północy”).

Tym razem klasy 4b i 4d odwiedziły Wiedeń w dniach 14-15 listopada. Spacer po mieście wprawił ich w zachwyt, wizyty w Muzeum Historii Naturalnej oraz w Muzeum Historii Sztuki poszerzyły ich wiedzę, a późniejsze odwiedziny na starym mieście w Bratysławie zachwyciły ich niemal tak, jak w Wiedniu. To był miły czas przed maturą.

Narodowe Święto Niepodległości

Smoleniacy uczcili Narodowe Święto Niepodległości 10 listopada hapeningiem, układając wielką flagę Polski. Mimo niesprzyjającej pogody Biało-Czerwona zakwitła na boisku szkolnym. Wcześniej odśpiewano hymn państwowy.

W dniu święta reprezentacja szkoły wraz z pocztem wzięła udział w obchodach miejskich – najpierw msza święta w kościele pw. Św. Jacka, następnie przemarsz ulicami miasta, a potem dalsze uroczystości pod pomnikiem Wolności ze złożeniem kwiatów.

Mały Uniwersytet – wykład Ryszarda Szopy

7 listopada odbył się wykład z udziałem Ryszarda Szopy pod tytułem „Bauhaus w Bytomiu”. Podczas spotkania uczniowie klas 3d, 4d, 3c oraz 4 c mieli okazję poznać historię ukrytą w witrażach zdobiących szkolną aulę. Zostały im również odkryte tajniki szkoły designu Bauhaus, głównie na przykładach wiraży. Nie zabrakło także omówienia przejawów tego stylu obecnych w architekturze przede wszystkim Bytomia oraz innych polskich miast.

Wieczorek poetycki

3 listopada w czytelni miał miejsce, pierwszy od czasów pandemii, wieczorek poetycki. Wydarzenie to, odbywające się w romantycznym klimacie, było okazją, aby usłyszeć utwory z tej epoki w wykonaniu Smoleniaków. Spotkaniu towarzyszyła aura bliskości, której wszystkim brakowało w czasach zamknięcia. Oprócz pokarmu dla ducha nie zabrakło również strawy dla ciała w postaci wypieków przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.

W wyniku zaciętej rywalizacji w konkursie recytatorskim Teresa Bisaga z klasy 4c oraz Agata Gała z 1f zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się Łucja Droździel z klasy 1c. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Miejmy nadzieje, że to spotkanie sprawiło, iż romantyzm na nowo odżył w sercach nauczycieli, rodziców oraz uczniów.

Znów złoto dla szczypiornistek

Nasze szczypiornistki obroniły tytuł mistrzyń Bytomia w piłce ręcznej! Od 2015 r. dziewczęta zawsze wracają z zawodów z medalem. W reprezentacji grały: Natalia Balicka, Oliwia Breguła, Julia Grochowska, Barbara Hojdas, Maja Kardas, Kinga Kuśmierska, Emilia Kuśnierz, Wioleta Mikunda, Julia Osowiec, Wiktoria Rogała, Amelia Soboń, Oliwia Trzeciak. Reprezentację prowadził p. Bartosz Kołakowski. Gratulujemy!

Nasze dziewczęta w zawodach zdobyły aż 30 bramek, tracąc zaledwie 6. Pokonały ZSGH 8:2, Technikum nr 4 6:1, ZSAEiO 7:0 i PSB-ZS 9:3. W marcu nasza reprezentacja zagra o mistrzostwo rejonu z mistrzyniami Piekar Śląskich.