Muzea i galerie świata – wykład Jarosława Poniewiery

24 maja odbył się w ramach programu „Muzea i galerie świata” niezwykle interesujący wykład o Jordani i Stambule znanego podróżnika Jarosława Poniewiery. Uczestniczyły w nim klasy humanistyczne. Liczymy, że pasja, z jaką prelegent opowiadał o swoich podróżach, zaraziła naszych uczniów i wielu z nich podczas najbliższych wakacji zechce eksplorować coś więcej, niż tylko bałtyckie plaże zza parawanu.

Nowy patronat

Z radością informujemy, że zostało podpisane porozumienie pomiędzy naszą Szkołą a firmą ASTOR Sp. z o. o. z Krakowa zajmującą się automatyką przemysłową.

Dzięki temu klasy politechniczne zostały objęte patronatem firmy ASTOR, co umożliwi to uczniom tych klas uczestniczenie w zajęciach dydaktycznych organizowanych przez firmę ASTOR.

Więcej informacji na temat nowego patrona klas politechnicznych na stronie: www.astor.com.pl

Zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie SIR

19 maja w Warszawie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Social Innovation Relay. SIR to to międzynarodowy konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na najlepszy innowacyjny pomysł biznesowy odpowiadający na potrzebę społeczną w zakresie: edukacji, zdrowia, wyłączenia społecznego, poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju. Do konkursu finałowego zakwalifikowało się 10 zespołów z całej Polski . Nasze liceum reprezentował zespół „ not that Big brains” w składzie ; Joanna Tokarz i Anna Wonsik z kl. 3d oraz Maja Kania z kl. 3b.

Dziewczyny musiały przed komisją przedstawić plan biznesowy swojego pomysłu i zaprezentować go podczas 4-minutowej prezentacji biznesowej. Zrobiły to w sposób doskonały, zajmując PIERWSZE MIEJSCE. 5 czerwca będą reprezentowały Polskę podczas konkursu międzynarodowego.

Opiekunem projektu była p. Małgorzata Kijak.

Dzień Otwarty – 30 maja

Informujemy wszystkich, którzy nie mogą się doczekać naszego Dnia Otwartego – to już 30 maja! Zapraszamy w godzinach 9:00-17:00. Liczymy na odwiedziny nie tylko pewnych kandydatów, ale także wahających się, niepewnych, wątpiących i zastanawiających się. Zapraszamy także rodziców!

Pamiętajcie, że możecie kandydować do 3 szkół w każdej gminie.

Przypominamy jednocześnie, że w zakładce KANDYDAT dostępne są wszystkie informacje o rekrutacji, m. in.:
regulamin rekrutacji
opis klas
folder szkolny
terminy rekrutacji

Mały Uniwersytet – Agnieszka Jurgielewicz

Efektem wyprawy do USA w ramach projektu „Muzea i galerie świata” był wykład pani Agnieszki Jurgielewicz. Podróżniczka i przewodnik w ramach Małego Uniwersytetu dzieliła się radami jak podróżować. Spotkanie odbyło się 26 kwietnia.

Maturzyści w reprezentacjach kraju

Jakub Łoza
Daniela Badura (druga od prawej)
Karolina Rosa (z lewej)

W trakcie uroczystości pożegnania tegorocznych Maturzystów Pani Dyrektor życzyła im, aby rozsławiali w świecie swoją małą ojczyznę, swoją szkołę oraz Polskę. TO SIĘ JUŻ DZIEJE!!! W tym roku nasze liceum kończy trójka reprezentantów Polski. W barwach biało-czerwonych, z białym orłem na piersi rozsławiają dobre imię szkoły i kraju. Reprezentują również swoje miasto. Gratulujemy im, życząc dalszych sukcesów sportowych i naukowych.

Są to:
Karolina Rosa – judo,
Daniela Badura – judo,
Jakub Łoza – hokej na lodzie.

Pożegnanie Maturzystów

Laureaci Medalu Szkoły i laureat tytułu Primus Inter Pares

28 kwietnia pożegnaliśmy kolejny rocznik Smoleniaków. Pierwsi absolwenci czteroletniego liceum po reformie, uczniowie, którym zaledwie jeden rok z czterech udało się spędzić bez lockdownów i nauki zdalnej.

W auli spotkali się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Rozpoczęła Pani Dyrektor Katarzyna Łoza, witając zgromadzonych, podsumowując cztery lata wspólnej pracy i przedstawiając statystyki. Ogłosiła laureata tytułu Primus Inter Pares – nagrody dla najlepszego absolwenta. Został nim Szymon Mikina z klasy 4a. Potem Wicedyrektor Szkoły Jacek Błasiak przedstawił osoby, które zdobyły Medal Szkoły, przyznawany najlepszemu absolwentowi z każdej klasy. Zwycięzcami tej klasyfikacji zostali Aleksandra Nowak z 4a, Oliwia Woszek z 4b, Marcelina Szulc z 4c, Kamil Sitko z 4d i Beata Powieczko z 4e. Dyrekcja wręczyła również świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe i dyplomy oraz listy gratulacyjne i podziękowania dla rodziców.

Przemawiali także uczniowie – były Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Mateusz Kołodziej dziękował za wspólne lata nauki, zaangażowanie nauczycieli i fantastyczne towarzystwo uczniów, obecny Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Dariusz Stanienda życzył maturzystom powodzenia na maturze, a przedstawiciel klas trzecich Jakub Locher w imieniu klas 1-3 przekazał im pamiątkowe torby z Rodłem.

Tradycyjnie podsumowano też sukcesy sportowe czwartoklasistów, wręczając dyplomy aktywnym reprezentantom szkoły, tym aktywniejszym przekazano także nagrody książkowe, a tym najaktywniejszym – statuetki Wiktorii i Wiktora. Nagrodę dla najlepszej reprezentantki otrzymała Natalia Balicka, a najlepszymi reprezentantami zostali Dawid Duda i Kamil Sitko. Cała trójka reprezentowała szkołę aż w pięciu dyscyplinach, startując w zawodach wielokrotnie w ciągu minionych czterech lat.

Laureaci nagrody Wiktorii i Wiktora dla najaktywniejszych sportowców.

Następnie wychowawcy wręczyli świadectwa ukończenia szkoły uczniom swoich klas. Jak w latach ubiegłych – wszystkim czwartoklasistom udało się ukończyć naszą szkołę. Gratulacje!

Zapraszamy do GALERII.

EDUważność w 2a

28 kwietnia zakończyła się realizacja projektu EDUważność (zapraszamy do GALERII). Krótkie przypomnienie: osiem kolejnych tygodni klasa 2A zagłębiała się w tematykę uważności poprzez ćwiczenia oddechowe, kontrolę swojego ciała, obserwację emocji i budowanie przez świadomą rozmowę głębokich relacji z innymi. Czasem było to zejście do ciemnej piwnicy, która oświetlona zdobytą wiedzą stawała się mniej straszna, często była to podróż, w którą niekoniecznie chcieliśmy się wybrać, ale po fakcie okazywało się, że zdobyte doświadczenia można z sukcesem wykorzystać w codziennym życiu. To wszystko przemyślenia uczestników, którymi podzielili się podczas spotkania podsumowującego z organizatorkami. Cieszymy się, że mogliśmy w tym uczestniczyć, że wyposażeni w nowe umiejętności będziemy lepiej radzić sobie w życiu, a nasza szkolna przestrzeń została wzbogacona o nowe pomieszczenie – Kącik Uważności. Wszyscy Smoleniacy potrzebujący wyciszenia znajdą tam swój azyl. Korzystajcie, zachęcamy!