Najbardziej usportowiona szkoła Bytomia!

Po raz kolejny wygraliśmy obydwie klasyfikacje – zarówno dziewczęta, jak i chłopcy obronili tytuł najbardziej usportowionej szkoły ponadpodstawowej miasta Bytomia. Chłopcy w ciągu ostatnich 6 lat zaledwie raz byli poniżej szczytu (i było to miejsce 2), a dziewczęta nieprzerwanie dzierżą tytuł mistrzyń od roku szkolnego 2015/2016.

Ten sukces to między innymi efekt zaangażowania naszych nauczycieli wychowania fizycznego – jako jedyna szkoła w Bytomiu (podstawowa i średnia) wzięliśmy udział w rozgrywkach wszystkich dyscyplin. Ba – ostatnie zawody „odpuściliśmy” w 2011 r.!!! Dziękujemy: Beacie Grochowskiej, Agnieszce Machcińskiej-Krzemień, Katarzynie Szołtysik-Kaczmarek, Markowi Majeranowskiemu, Bartoszowi Kołakowskiemu i Michałowi Kiełbusiewiczowi.

Do sukcesu przyczyniły się: Natalia Balicka, Oliwia Breguła, Magdalena Dusza, Oliwia Gacka, Julia Grochowska, Martyna Gruszczyk, Barbara Hojdas, Maja Janicka, Julia Kaczmarczyk, Zofia Kańtoch, Maja Kardas, Zauzanna Kucińska, Kinga Kulesza, Aleksandra Kulig, Kinga Kuśmierska, Emilia Kuśnierz, Aleksandra Lis, Magdalena Lis, Julia Matura, Oliwia Matura, Wioleta Mikunda, Alicja Mróz, Lena Mróz, Julia Osowiec, Maja Pałeczka, Wiktoria Pańta, Patrycja Preficz, Joanna Prucnal, Aleksandra Radys, Wiktoria Rogała, Anna Rosijska, Natalia Sitko, Oliwia Skalbaniok, Barbara Skóra, Julia Smiczek, Justyna Snoch, Amelia Soboń, Michalina Szewczyk, Natalia Szołtysik, Katarzyna Ślifierz, Oliwia Trzeciak, Patrycja Uryszek, Hanna Wadowska, Nicole Widłak, Karolina Wysypoł, Daria Yarychevska, Matylda Zarychta, Magdalena Zbierzchowska, Martyna Żydek.

Wśród chłopców szkołę reprezentowali: Szymon Banach, Jakub Bandura, Jakub Baran, Oskar Brodzik, Kamil Czarnomski, Mateusz Czerenkiewicz, Szymon Długosz, Dawid Duda, Marcin Dudziński, Wojciech Dudziński, Artur Frączek, Nikodem Gębka, Oskar Gocyk, Kamil Grobner, Nikodem Gryszan, Mateusz Jachimczyk, Franciszek Jędrzejewski, Maciej Jurecki, Mateusz Katryniok, Maciej Klupś, Piotr Kłujszo, Paweł Kolczok, Jędrzej Kopiec, Gerhard Kosmala, Piotr Krupa, Julian Kwiatkowski, Jakub Locher, Paweł Lubecki, Wojciech Łabojko, Szymon Łasiński, Łukasz Łęgowik, Maciej Majeranowski, Mateusz Miądowicz, Bartosz Mielczarek, Maciej Myrcik, Szymon Niewiadomski, Adam Perlak, Tomasz Piecuch, Maksymilian Pleszczyński, Mateusz Podstowka, Jacek Pyszka, Szymon Rozmus, Jakub Rożnowski, Jakub Rygoł, Michał Sikorski, Kamil Sitko, Antoni Sołtys, Michał Stasik, Jakub Strzelczyk, Michał Szczygieł, Kacper Szulc, Kamil Śpiewak, Michał Trólka, Dominik Trzensiok.

Będą dwie klasy przyrodnicze!

Z przyjemnością informujemy, że otworzymy aż 6 klas pierwszych:

  • 2 klasy przyrodnicze
  • klasę geograficzno-językową
  • klasę humanistyczną
  • klasę politechniczną
  • klasę biotechniczną

Zapraszamy wszystkich ósmoklasistów.

Przypominamy jednocześnie, że w zakładce KANDYDAT dostępne są wszystkie informacje o rekrutacji, m. in.:
regulamin rekrutacji
opis klas
folder szkolny
terminy rekrutacji

Rejs

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy miała możliwość wzięcia udziału w rejsie morskim na pokładzie żaglowca Pogoria – jednego z trzech największych pływających pod banderą polską. Rejs odbył się w terminie 9-18 czerwca. Naszą załogę stanowili uczniowie „Smolenia” w Bytomiu pod opieką p. Michała Kiełbusiewicz i p. Marka Majeranowskiego, „Chemika” z Tarnowskich Gór oraz uczniowie Liceum Salezjańskiego w Krakowie. Pierwszego dnia zostaliśmy zaokrętowani na statek w Genui we Włoszech, gdzie zostaliśmy podzieleni na wachty i przeszkoleni z obsługi swoich stanowisk, uczyliśmy się zakładać cumy, wchodzić na bukszpryt i reje, podnosić i opuszczać żagle, a także wykonywać inne obowiązki. Z tą wiedzą następnego dnia ruszyliśmy w podróż. Jako że żeglarstwo jest sportem uzależnionym od warunków pogodowych, skierowaliśmy się z wiatrem do portu w Portofino, malowniczego miasteczka, w którym swoją willę miał m.in Silvio Berlusconi. Zdesantowani z pokładu statku na pontony, dotarliśmy do celu, gdzie udało nam się odwiedzić latarnię morską na skałach i przejść się w zależności od chęci górskim szlakiem lub promenadą do sąsiedniego miasteczka. Kolejnego dnia dalej pchani wiatrem wzdłuż zachodniego wybrzeża Włoch dotarliśmy do Portovenere, miasteczka znanego przede wszystkim z grot, w których ukrywał się lord Byron. Następnie obraliśmy kurs przez morze Liguryjskie w stronę San Remo. Spędziliśmy na morzu ponad dobę, w trakcie której pełnione wachty i wybijane szklanki regulowały nam czas. Podczas rejsu spotkaliśmy pływające w morzu wieloryby, tuńczyki i ścigające się z nami delfiny.

W kolejnym dniu mieliśmy okazję zobaczyć całe bogactwo Monako wraz ze słynnym kasynem w Monte Carlo i przejść się ulicami, po których ścigają się kierowcy formuły 1. Następnie ruszyliśmy w kierunku Antibes, gdzie zakotwiczyliśmy przed portem, dzięki czemu udało nam się wykąpać skacząc prosto z żaglowca do morza.

Później było zwiedzanie miasteczka i muzeum, w którym znajdowały się dzieła Pabla Picassa z okresu jego pobytu w tym mieście, a już wieczorem rozstrzygnęliśmy konkurs, w którym każda wachta miała za zadanie ułożyć swoją szantę o przygodach podczas rejsu. Trzeba przyznać, że były niezłe.

Niestety, następnego dnia powoli trzeba było już spływać do Nicei, w której kończyła się nasza przygoda. Jednak zanim wsiedliśmy do autokaru, każdy załogant na pożegnanie dostał od kapitana opinię z rejsu i dobre słowo na przyszłość.

Tydzień na statku minął bardzo szybko. W tym czasie mogliśmy zobaczyć wiele pięknych miejsc i nauczyć się mnóstwa nowych rzeczy, w końcu kto na co dzień wspina się na bombram? albo wyznacza co godzinę KD na mapie? Nie mówiąc już o wybijaniu szklanek czy brasowaniu rei.

„Celem rejsu jest to, by do domu wrócić nieco zmienionym, nieco mądrzejszym i nowymi oczyma spojrzeć na stare rzeczy”. Tage Voss