Natura to nie bzdura – zwolnieni z teorii

Jesteśmy uczennicami I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu. W ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii realizujemy projekt społeczny „NaturaToNieBzdura”.


Problemem, z którym boryka się nasz projekt, jest zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, a co za tym idzie, także zmniejszająca się ilość lasów i drzew. Ocenia się, że co roku ginie 12-15 mln hektarów obszarów leśnych. Skutków tego problemu nie trzeba daleko szukać…

Badania pokazują, że na skutek zanieczyszczonego powietrza w polskich miastach średnio tracimy 10 miesięcy swojego życia. Staramy się uświadomić ludzi jak ważne jest by dbać o naszą planetę, chcemy pokazać odbiorcom, że nie muszą wcale patrzeć biernie na wyniszczanie środowiska. Pragniemy ukazać młodzieży szkolnej jak wiele można zrobić, jeśli tylko się chce, i że każdy, niezależnie od wieku, może zmienić naszą planetę na lepsze.

Beneficjentami projektu w głównej mierze byli uczniowie szkół podstawowych. W tym celu przeprowadziłyśmy zajęcia edukacyjne, które w połączeniu z zabawą, w prosty i przyjemny sposób przybliżyły dzieciom podstawowe zagadnienia z ekologii. Zwieńczeniem naszego projektu miało być wspólne zasadzenie drzew, również w naszym Liceum! Niestety jak grom z jasnego nieba spadła na nas pandemia COVID-19 i z powodu zamknięcia szkół nie byłyśmy w stanie urzeczywistnić naszych zamiarów. No właśnie, ale jak to jest z tym koronawirusem i jak on wpływa na nasze środowisko?!

Zmniejszenie aktywności gospodarczej, transportu lotniczego i samochodowego znacząco zmniejszyło presję działalności człowieka na środowisko przyrodnicze. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wprowadzone restrykcje przekładają się na chwilowy spadek zanieczyszczenia powietrza. W Madrycie stężenie emitowanego głównie przez transport dwutlenku azotu (NO₂) spadło o 41 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019. W przypadku Chin koronawirus spowodował obniżenie emisji CO2 przeszło o 100 mln ton. Jak się okazuje zwierzęta, również korzystają ze zmniejszonej aktywności człowieka i pozwalają sobie na śmiałe wędrówki po ulicach opuszczonych miast. Tak było w przypadku pum w Chile, kozłów górskich w Walii czy danieli w Londynie. Jak wszystko, pandemia ma dwie strony. Dodatkowym obciążeniem dla środowiska jest zwiększająca się liczba odpadów sanitarnych i rosnące zapotrzebowanie na energię przez urządzenia domowe.

Oczywistym jest fakt, że gdy świat zacznie powracać do normy, państwa będą nastawione na odbudowywanie gospodarek. Środowiskowe obostrzenia mogą zostać poluzowane dla wielu branż, dlatego należy zachować umiarkowany optymizm względem chwilowych, korzystnych wskaźników. Może okazać się, że Ziemia będzie nas potrzebować jeszcze bardziej! Niech ten czas będzie chwilą refleksji, gdyż jak mówił Mahatma Gandhi: „Chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie, a świat zmieni się dla ciebie”.

Źródło: Wpływ koronawirusa na kryzys klimatyczny

Fotorelacja z naszych zajęć: http://1lo.bytom.pl/gallery/thumbnails.php?album=205