Smoleń Cup

W dniach 10-31 maja 2022 r. zostały rozegrane Mistrzostwa Szkoły w Piłce Nożnej Halowej SMOLEŃ CUP. Wzięło w nich udział 8 zespołów, które najpierw rywalizowały w grupach, a potem w 4-drużynowym finale.

Klasyfikacja końcowa:
1 m. FC Wolne Rodniki z 3e (Wiktor Hływa, Franciszek Jędrzejewski, Maciej Myrcik i Antoni Sołtys) – na zdjęciu
2 m. FC Po Nalewce z 2a (Mateusz Katryniok, Jakub Locher, Bartłomiej Pacelt i Michał Trólka)
3 m. FC Sinus z 3d (Dawid Duda, Bartosz Komor, Dawid Mizerski, Kamil Sitko i Kamil Śpiewak)
4 m. Coco Jumbo Bytom z 1d
5 m. KP Paralitycy z 3c
6 m. RKS Ekonom z 3a
7 m. Alchemicy z 3b i FC Stanley z 2d

Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Antek Sołtys z 3e, a najlepszym bramkarzem – Kuba Locher z 2a.

Nagrody ufundowała Rada Rodziców: voucher na kręgle dla zwycięzców, pizza dla wicemistrzów i lody „U Fiołka” za 3 m.

Zawody zorganizował p. Michał Kiełbusiewicz.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Mały Uniwersytet – Karolina Petela

Kolejnym wykładowcą w ramach jubileuszowego cyklu wykładów Małego Uniwersytetu była dr inż. Karolina Petela, absolwentka z 2009 r. Wygłosiła dla Smoleniaków wykład pt.: ”Life cycle thinking”, dotyczący szerokiego patrzenia na produkcję, zużycie energii i szkodliwość dla środowiska. To nowe spojrzenie na produkty – od chwili pozyskania surowców aż do utylizacji. Wykład skierowany był do klas politechnicznych i biotechnicznych.

Czy samochody elektryczne są mniej szkodliwe dla środowiska od spalinowych? Ile wody potrzeba na wyprodukowanie pary spodni czy filiżanki kawy.

Life cycle thinking to też ważny czynnik budowania marki poprzez pozyskiwanie certyfikatów LCA, a więc ważny czynnik ekonomiczny dla firm – pod warunkiem społecznej świadomości wagi takiego całościowego myślenia o procesach produkcyjnych.

Mały Uniwersytet – Dawid Marusczyk

26 maja 2022 r. wykład dla naszych uczniów w ramach Małego Uniwersytetu poprowadził nasz absolwent z 2015 r. Dawid Marusczyk – aplikant przy Wyższym Sądzie Krajowym w Monachium. Przedstawił kilka dylematów moralnych i prawnych w kwestii zabójstwa jako ostateczności. Powoływał się na filozofię i konkretne przykłady sytuacji prawnych. Temat był bardzo ciekawy i intrygujący, uczniowie chętnie wchodzili w dyskusję i zabierali głos zadając pytania. Najciekawszy był moment, gdy uczniowie mieli rozstrzygać dylematy moralne, np. czy zdecydowaliby się na zabójstwo w imię większego dobra. Nie zabrakło też humoru – mimo rzekomej powagi tematu.

Przypomnijmy, że spotkania organizowane są z okazji Jubileuszu 90-lecia Szkoły, którego mottem jest hasło „Absolwenci Smoleniowi”.

Dzień Otwarty za nami

Dzień otwarty za nami. Kiedy emocje już opadły, możemy śmiało powiedzieć: to było to, czego nam i, jak sądzę, gościom też, brakowało. Nie żadne onlajnowe, zdalne ani korespondencyjne, ale normalne spotkanie twarzą w twarz.

Odwiedziło nas ok. 240 uczniów i kilkanaścioro dorosłych. Zobaczyli przede wszystkim radość i emocje naszych uczniów, bo to oni byli bohaterami tego dnia – szczerzy, pozytywni, zadowoleni z bycia Smoleniakami. Na pewno nie mówili gościom, że jest tylko łatwo, miło i zawsze przyjemnie, bo takich szkół średnich nie ma (chociaż – jednak są, w bajkach). Ale na pewno mówili: warto tu przyjść, tu się uczyć, tu znaleźć przyjaźnie i wiedzę.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas w ten dzień odwiedzili. Mamy nadzieję, że z większością z was zobaczymy się 1 września w auli.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ