Warsztaty architektoniczne

29.11.2023 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p.prof. Banasik uczestniczyli w warsztatach w firmie architektonicznej SPART w Bytomiu. Była to świetna okazja do dokładniejszego poznania pracy architekta i wyzwań z jakimi należy się mierzyć w tym zawodzie.

Tańce szkockie

28.11.2023 grupa 2abf profesor J. Sobańskiej wybrała się do Katowic na warsztaty „Ceilidh Dancing” prowadzone przez rodowitego Szkota, Thomasa Smitha. Oprócz poznania kilku faktów dotyczących Szkocji nauczyliśmy się trzech tradycyjnych Szkockich tańców: „up and down the river”, „wedding dance” i „beautiful captain”. Ruchu tego dnia mieliśmy sporo, gdyż na zajęcia trzeba było dojść półtora kilometra od przystanku w padającym śniegu. Niemniej jednak uczestnicy byli zgodni co do tego, że zajęcia były warte tego wysiłku.

SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę

W związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 uczniowie klasy 3a postanowili zareklamować książki poprzez sesję zdjęciową z książką czyli „sleeveface”.

Realizacja sleeveface polega na zrobieniu zdjęć, których elementem jest okładka książki wkomponowana w obraz w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała, sylwetki. Efekt jest zaskakujący, często zabawny, a wymyślanie kolejnych montaży wymaga wyobraźni i kreatywności. Gratulujemy uczniom pomysłu, bo promować książkę i czytelnictwo można na
wiele sposobów!

Nowy patronat

20 listopada 2023 r. uzyskaliśmy dwunasty patronat uczelni wyższej. Tym razem jest to Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu.
Mamy nadzieję na owocną współpracę dla obydwu stron.

Wycieczka – klasa II d

W dniu 21 listopada klasa II d pod opieką p. prof. Banasik wzięła udział w wycieczce do Krakowa. Uczniowie zwiedzili jedyne w Polsce Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, a także Muzeum Lotnictwa.
Uczniowie podczas zwiedzania Solaris dowiedzieli się jak działa synchrotron, czym są linie badawcze i stacje końcowe, do czego wykorzystuje się synchrotrony, jakie badania można na nich zrobić i na czym polega kriomikroskopia elektronowa.
W Muzeum Lotnictwa uczniowie dowiedzieli się jak są zbudowane samoloty, które były wykorzystywane do walki w czasie wojen.
Wycieczka była świetną okazją do poszerzenia wiedzy i poznania nowych możliwości dalszego rozwoju z zakresu fizyki i nauk ścisłych.

Nie żyje Elżbieta Jabłońska-Bielińska

Z żalem i smutkiem informujemy o śmierci współpracującej z nami w latach 2016 – 2018 polonistki – Pani mgr Elżbiety Jabłońskiej-Bielińskiej – człowieka ogromnej wiedzy i wielkiego serca.

Handbalistki po raz trzeci ze złotem

Nasze piłkarki ręczne trzeci raz z rzędu zdobyły mistrzostwo Bytomia. Gratulujemy!

Dziewczęta grały w składzie: Julia Grochowska, Barbara Hojdas, Julia Kaczmarczyk, Maja Kardas, Kseniia Karpenko, Maria Lewicka, Wioleta Mikunda, Julia Niemiec, Weronika Ociepa, Julia Osowiec, Amelia Soboń, Natalia Szołtysik, Oliwia Trzeciak. Reprezentację prowadził p. Bartosz Kołakowski.

Smoleniaczki w grupie ograły Technikum nr 4 12:1 i ZSAEiO 8:0. W finale łatwo pokonały PSB-ZS 7:1, ale żeby wygrać z ZSGH potrzebowały mocnego dopingu p. Kołakowskiego. Jednak ostateczne zwycięstwo 6:3 dało im mistrzostwo Bytomia i prawo gry w zawodach rejonowych. Bilans bramkowy tych zawodów wyniósł 33:5.

Trzeci tytuł mistrzowski z rzędu dziewczęta świętowały fetowane przez przeciwniczki, a po dekoracji dumnie odśpiewały Hymn Smoleniaków.

Osiągnięcia Smoleniaków

Uczennica klasy 4D Joanna Tokarz znalazła się wśród 21 finalistów ogólnopolskiego konkursu „Poskromić atom”. Finał konkursu odbędzie się za dwa tygodnie, 2 grudnia. Asi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale.

Wykład o krwiodawstwie

17 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładzie promującym honorowe krwiodawstwo wśród młodzieży przeprowadzonym przez PCK w Katowicach. Dowiedzieliśmy, jakie warunki należy spełnić, aby oddać krew oraz jak ważny jest ten bezinteresowny gest dla ratowania ludzkiego życia.