Smoleń Cup

W dniach 10-31 maja 2022 r. zostały rozegrane Mistrzostwa Szkoły w Piłce Nożnej Halowej SMOLEŃ CUP. Wzięło w nich udział 8 zespołów, które najpierw rywalizowały w grupach, a potem w 4-drużynowym finale.

Klasyfikacja końcowa:
1 m. FC Wolne Rodniki z 3e (Wiktor Hływa, Franciszek Jędrzejewski, Maciej Myrcik i Antoni Sołtys) – na zdjęciu
2 m. FC Po Nalewce z 2a (Mateusz Katryniok, Jakub Locher, Bartłomiej Pacelt i Michał Trólka)
3 m. FC Sinus z 3d (Dawid Duda, Bartosz Komor, Dawid Mizerski, Kamil Sitko i Kamil Śpiewak)
4 m. Coco Jumbo Bytom z 1d
5 m. KP Paralitycy z 3c
6 m. RKS Ekonom z 3a
7 m. Alchemicy z 3b i FC Stanley z 2d

Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Antek Sołtys z 3e, a najlepszym bramkarzem – Kuba Locher z 2a.

Nagrody ufundowała Rada Rodziców: voucher na kręgle dla zwycięzców, pizza dla wicemistrzów i lody „U Fiołka” za 3 m.

Zawody zorganizował p. Michał Kiełbusiewicz.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Mały Uniwersytet – Karolina Petela

Kolejnym wykładowcą w ramach jubileuszowego cyklu wykładów Małego Uniwersytetu była dr inż. Karolina Petela, absolwentka z 2009 r. Wygłosiła dla Smoleniaków wykład pt.: ”Life cycle thinking”, dotyczący szerokiego patrzenia na produkcję, zużycie energii i szkodliwość dla środowiska. To nowe spojrzenie na produkty – od chwili pozyskania surowców aż do utylizacji. Wykład skierowany był do klas politechnicznych i biotechnicznych.

Czy samochody elektryczne są mniej szkodliwe dla środowiska od spalinowych? Ile wody potrzeba na wyprodukowanie pary spodni czy filiżanki kawy.

Life cycle thinking to też ważny czynnik budowania marki poprzez pozyskiwanie certyfikatów LCA, a więc ważny czynnik ekonomiczny dla firm – pod warunkiem społecznej świadomości wagi takiego całościowego myślenia o procesach produkcyjnych.

Mały Uniwersytet – Dawid Marusczyk

26 maja 2022 r. wykład dla naszych uczniów w ramach Małego Uniwersytetu poprowadził nasz absolwent z 2015 r. Dawid Marusczyk – aplikant przy Wyższym Sądzie Krajowym w Monachium. Przedstawił kilka dylematów moralnych i prawnych w kwestii zabójstwa jako ostateczności. Powoływał się na filozofię i konkretne przykłady sytuacji prawnych. Temat był bardzo ciekawy i intrygujący, uczniowie chętnie wchodzili w dyskusję i zabierali głos zadając pytania. Najciekawszy był moment, gdy uczniowie mieli rozstrzygać dylematy moralne, np. czy zdecydowaliby się na zabójstwo w imię większego dobra. Nie zabrakło też humoru – mimo rzekomej powagi tematu.

Przypomnijmy, że spotkania organizowane są z okazji Jubileuszu 90-lecia Szkoły, którego mottem jest hasło „Absolwenci Smoleniowi”.

Dzień Otwarty za nami

Dzień otwarty za nami. Kiedy emocje już opadły, możemy śmiało powiedzieć: to było to, czego nam i, jak sądzę, gościom też, brakowało. Nie żadne onlajnowe, zdalne ani korespondencyjne, ale normalne spotkanie twarzą w twarz.

Odwiedziło nas ok. 240 uczniów i kilkanaścioro dorosłych. Zobaczyli przede wszystkim radość i emocje naszych uczniów, bo to oni byli bohaterami tego dnia – szczerzy, pozytywni, zadowoleni z bycia Smoleniakami. Na pewno nie mówili gościom, że jest tylko łatwo, miło i zawsze przyjemnie, bo takich szkół średnich nie ma (chociaż – jednak są, w bajkach). Ale na pewno mówili: warto tu przyjść, tu się uczyć, tu znaleźć przyjaźnie i wiedzę.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas w ten dzień odwiedzili. Mamy nadzieję, że z większością z was zobaczymy się 1 września w auli.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Mały Uniwersytet – Piotr Koj

Kolejny wykład w ramach Małego Uniwersytetu wygłosił Piotr Koj, były prezydent miasta Bytomia i przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, absolwent z 1981 r. Spotkania organizowane są z okazji Jubileuszu 90-lecia Szkoły, którego mottem jest hasło „Absolwenci Smoleniowi”.

Piotr Koj mówił o cechach, jakie powinien mieć lider, o stopniach dochodzenia do roli lidera i o swojej karierze jako harcmistrza i prezydenta.

Brąz ratowników!

Podczas rozegranych 20 maja Śląskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy nasze reprezentantki: Maja Kardas, Laura Lukaszczyk, Łucja Marczak i Daria Yarychevska zajęły 3 miejsce. Brawo!!!

Reprezentację prowadziła p. Monika Sojka. Przypomnijmy – konkursy pierwszej pomocy w ostatniej dekadzie obfitowały w wiele sukcesów naszych uczniów, z czego największym było 1 i 3 miejsce w mistrzostwach Polski w 2019 r.

Hispanofonia 2022

16 maja klasa 1a wzięła udział w tegorocznej edycji Hispanofonii. To święto organizowane jest cyklicznie przez pracowników sosnowieckiego Wydziału Humanistycznego (dawniej Wydziału Filologicznego) Uniwersytetu Śląskiego, a jej adresatami są uczniowie szkół średnich naszego województwa, którzy uczestniczą w lekcjach języka hiszpańskiego. Program wydarzenia był bardzo bogaty. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała dr Ewelina Szymoniak. Po uroczystej inauguracji krótkie prelekcje wygłosili nauczyciele akademiccy, m. in.: dr Aniela Kucharska „Kuba, czy rzeczywiście wyspa jak wulkan gorąca?”, dr Zuzanna Lamża „Bon dia,hòmber, dòkter i spèlchèk, czyli jak Aruba zmieniła hiszpański w papiamentu”, dr Cecylia Tatoj „Pięć ciekawostek, których nie wiesz o Wyspach Kanaryjskich”, dr Marta Kobiela-Kwaśniewska „Descubre el Parque Nacional de las Islas Atlánticas: un paraíso natural y refugio de piratas”.

Zwolnieni z Teorii – finał ogólnopolski

19 maja trzynaścioro finalistów VIII edycji Olimpiady „Zwolnieni z teorii” pojechało do Warszawy, by celebrować miesiące wspólnej pracy i przeżywać pozytywne emocje podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii 2022.

A działo się naprawdę dużo – można było posłuchać wystąpień „wychowanków” olimpiady, przedsiębiorców, rektorów wyższych uczelni, umocnić swoje relacje z innymi uczestnikami, odebrać cenne nagrody i wyróżnienia, a wieczorem spędzić miło czas w klubie Bank.

Zespół z kl. 2d „The light side of physics”: Joanna Tokarz, Artur Krauza, Julian Kwiatkowski, Wiktor Paczula i Jacek Pyszka otrzymał nagrodę „Brązowego Wilka”!!!

Postanowiliśmy zostać na następny dzień i gdy już emocje opadły wybraliśmy się na spacer po Warszawie. Odwiedziliśmy m.in Muzeum NBP i Muzeum Neonów. Był to bardzo przyjemnie i pożytecznie spędzony czas. Polecamy przyszłym rocznikom: zwolnijcie się z teorii! Może dzięki temu zmienicie świat!

Wraca Mały Uniwersytet.

Po przerwie związanej z egzaminami maturalnymi wracają spotkania z naszymi Absolwentami w ramach Małego Uniwersytetu. Przed nami trzy spotkania w szkole oraz jedne zajęcia terenowe.

W poniedziałek 23 maja o godzinie 10:50 wykład pt. „Jak zostać liderem? Od harcerza do prezydenta” wygłosi pan Piotr Koj, harcmistrz oraz prezydent Bytomia w latach 2006 – 2012. Zapraszamy klasy 3cp, 2c, 1c, 1a.

We wtorek 24 maja o godzinie 9:50 zapraszamy klasy 1c, 2c oraz 3c do wysłuchania wykładu pana Dawida Marusczyka, aplikanta przy Wyższym Sądzie Krajowym w Monachium, który ukończył studia prawnicze na Ludwig-Maximilians-Universität München (Niemcy) oraz Katholieke Universiteit Leuven (Belgia). Tematem wykładu będą „Aspekty moralne i prawne zabójstwa jako ostateczności.”

Dzięki uprzejmości i staraniom naszego Absolwenta pana Łukasza Zycha, rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach uczniowie klas 2a oraz 2b w środę 25 maja odbędą zajęcia terenowe w Rezerwacie Segiet. Zajęcia poprowadzi dr Mirosława Mierczyk-Sawicka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Wykładem zamykającym nadchodzący tydzień będzie czwartkowy (26 maja) wykład pani Karoliny Peteli. O godzinie 9:50 uczniowie klas 1d, 2d, 3dp, 3ep, 3bp posłuchają na temat: „Life Cycle Thinking, czyli od narodzin do utylizacji produktu.”

Dzień Otwarty – 27.05.2022

Wszystkich tych, którzy:
– zastanawiają się,
– są pewni, ale jednak nie na 100%,
– ciągle szukają,
– nie wierzą tym, co mówią, że warto,
– nie wierzą tym, co mówią, że nie warto,
– są wątpiący lub pewni w jakimkolwiek innym stopniu i z różnych innych przyczyn
ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY!

W tym dniu możecie zobaczyć szkołę od środka (od zewnątrz zresztą też), porozmawiać, posłuchać, pomyśleć, być oprowadzonym, zaopiekowanym i zachęconym. Wpadnijcie i… zostańcie.

Zapraszamy też Rodziców. Masz więcej wątpliwości od swojego dziecka? A może zależy ci na dobrej szkole dla niego bardziej, niż jemu (to coraz częstszy przypadek). Zapraszamy także w godzinach popołudniowych – jesteśmy dostępni aż do 17.00.

Będziemy cali tylko dla Was – młodych i tych mniej młodych – w godzinach 9.00-17.00.

Dla tych, którzy chcą przygotować się na ten dzień – linki do galerii z poprzednich edycji: 2018/2019 i 2017/2018.